לוגו עורכת דין נועה כהן איפרח

מסורבת גט

תמונה של קו

מהי סרבנות גט? 

המושג סרבנות גט מתאר מצב שבו בעל מסרב לתת גט לאשתו, ובעצם מעשה זה הוא חוסם את האפשרות לגירושין בינה לבינו. בהתאם לדין הדתי, על פיו נקבעים הגירושין בישראל – אישה מסורבת גט, נחשבת ל"עגונה", שכנגד רצונה עדיין נחשבת לנשואה לבעלה.  

 

מהן  ההשלכות העיקריות של סרבנות גט? 

  • האיסור להתחתן: אישה מנועה מלהינשא שוב, שכן מעמדה עדיין מוגדר כ"אשת איש", שנשואה לבעלה. מצב אבסורדי זה מתקיים חרף העובדה שהאישה אינה חיה עם בעלה ואינה מקיימת עימו יחסי מין.
  • האיסור לקיים יחסי מין: אישה עגונה שמקיימת יחסי מין עם גבר אחר מלבד בעלה, נחשבת כאישה שזנתה. כתוצאה מכך, היא תאבד את הזכאות שלה לכתובתה ולמזונותיה.
  • ילדים ממזרים ופסולי חיתון: ילדיה של אישה עגונה, שנולדו כתוצאה מכך שקיימה יחסי מין עם גבר אחר – ייחשבו על פי ההלכה כממזרים, ויהיו אסורים בחיתון. 

 

באנר לעורכת דין נועה כהן איפרח

 

אילו תביעות ניתן להגיש בשל סרבנות גט?

במקרים של סרבנות גט, האישה יכולה לבחור באחת או יותר מהדרכים הבאות:  

  • פנייה אל בית הדין הרבני – מומלץ למסורבת גט לפנות אל בית הדין הרבני בבקשה כי יפעיל את הסמכות שיש בידיו להטיל סנקציות על בעלה הסרבן. הליכי גירושין מתנהלים בבית הדין הרבני בתנאים מחמירים, שמביאים רבים מסרבני הגט "לרדת מהעץ" ולתת לאישה את הגט שהיא מייחלת לו.
  • תביעת נזיקין אזרחית לפיצויים המוגשת לבית המשפט לענייני משפחה – סרבנות  גט מוכרת על ידי בתי המשפט האזרחיים בישראל כעוולת נזיקין. לכן אישה מסורבת גט רשאית להגיש לבית המשפט לענייני משפחה, תביעה נזיקית לפיצויים נגד הבעל הסרבן. גובה הפיצוי שתקבל האישה ייקבע בהתייחס לנסיבות המקרה: מהו משך הזמן בו היא מסורבת גט, מהם המניעים לסירוב של הבעל ואיך הוא מתנהג בפועל, האם האישה הגישה את התביעה בתום לב, כיצד משפיעה סרבנות הגט על החיים המשפחתיים, והאם היא מונעת מהתובעת להמשיך בחייה. חשוב לציין כי מסורבת הגט יכולה להגיש את התביעה האזרחית במקביל לפנייה לבית הדין הרבני, אחריה או במקומה.
  • שליחת מכתב התראה מעורך דין לענייני משפחה – ניתן לשלוח לבעל הסרבן מכתב התראה חתום בידי עו"ד לענייני משפחה, ובו מוצגת כוונת האישה להגשת תביעה כספית. לעיתים די בכך כדי לגרום לבעל לחזור בו, ולהסכים לתת לאישה את הגט המיוחל.
לשיחת ייעוץ דיסקרטית השאירו פרטים ונחזור בהקדם

 

איזה פתרונות מציע בית הדין הרבני לסרבנות גט?

בית הדין הרבני מוסמך להטיל סנקציות על בעלים שמסרבים לתת גט לנשותיהם. בין הסנקציות הללו נמנים צעדים כגון: הטלת קנסות, הטלת עיקולים, שלילת רישיון נהיגה, הוצאת צו איסור יציאה מהארץ, ובמקרים קיצוניים גם מאסר.

 

לסיכום 

במאמר זה הצגתי נקודות עיקריות בנושא סרבנות גט. התמודדות עם סרבנות גט אינה פשוטה כלל, לפיכך מומלץ לכל אישה מסורבת גט לפנות לעו"ד לענייני משפחה, ולקבל ייעוץ משפטי על פי המקרה שלה. כך, יתאפשר לה לפעול בצורה מושכלת, תוך קבלת ההכוונה והליווי המתאימים, שעשויים לזרז את קבלת הגט המיוחל. משרד עורכי דין נועה כהן איפרח מתמחה בענייני משפחה וישמח להעניק סיוע משפטי ברמה הגבוהה ביותר בהתאם ליעדים שנציב יחד בתחילת התהליך.

תוכן עניינים
אולי יעניין אתכם גם...
תמונה של קו
לשיחת ייעוץ דיסקרטית השאירו פרטים ונחזור בהקדם
תמונה של קו
לשיחת ייעוץ ותיאום פגישה
Open chat
היי, הגעתם למשרד עו"ד נועה כהן איפרח, אנא השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם.