לוגו עורכת דין נועה כהן איפרח

גירושין אזרחיים

תמונה של קו

הסדרת הנישואין והגירושין בישראל נערכת על ידי הרבנות, אך ישנם מקרים בהם בני הזוג בוחרים (או נאלצים) להתחתן בהליך אזרחי. במקרה כזה, במידה והם מעוניינים להתגרש, עולה השאלה כיצד הם יכולים לעשות זאת באופן פורמאלי, והנה לפניכם המידע החשוב בנושא.

 

גירושין אזרחיים בישראל – האם זה אפשרי?

לא מעט זוגות בוחרים (או נאלצים) שלא להתחתן דרך מוסד הרבנות ("כדת משה וישראל"), כמו למשל במקרים של פסולי חיתון, זוגות בני אותו המין, סיבות אידיאולוגיות ועוד. נישואים אלו מוכרים בשם נישואים אזרחיים. רבים טועים לחשוב כי כשם שניתן להתחתן בהליך אזרחי, בארץ או בחו"ל, כך גם ניתן להתגרש בהליך אזרחי. למעשה, ברוב המקרים, גם זוגות שהתחתנו בחתונה אזרחית ומעוניינים להתגרש, ייאלצו לעבור דרך מוסד הרבנות בכדי לקבל גט ולהתיר באופן פורמאלי את קשר הנישואים, שכן לרבנות מוקנית סמכות בלעדית מכוח החוק לערוך נישואים וגירושין בבני זוג יהודים.

 

באנר לעורכת דין נועה כהן איפרח

 

כיצד מתבצע הליך הגירושין האזרחיים בבית הדין הרבני?

על אף שבית הדין הרבני אינו מכיר בנישואים אזרחיים כנישואים ברי תוקף, הרי שהוא רואה בהם "ספק נישואים" לפי ההלכה היהודית. לפיכך, במטרה למנוע לידת ממזרים, יש לקבל "גט לחומרא", כלומר, גט שניתן מתוך זהירות וליתר ביטחון להתרת הנישואים בצורה מסודרת לפי ההלכה.

הליך גירושין אזרחיים, קבלת גט לחומרא באמצעות הרבנות, שונה במעט מהליך קבלת גט רגיל. מדובר בהליך מהיר יחסית, שכן בית הדין אינו מנסה להגיע במקרים אילו לפתרונות של שלום בית ואף אינו מבקש להוכיח עילת גירושין כדוגמת בגידה, עקרות ממושכת ועוד.

 

האם ניתן לערוך גירושין אזרחיים מחוץ לרבנות?

במקרים מסוימים, ניתן יהיה לערוך גירושין אזרחיים שלא באמצעות בית הדין הרבני, כמו למשל:

  • נישואים בחו"ל – אם בני הזוג נישאו בהליך אזרחי בחו"ל, במדינה המאפשרת גם לערוך הליך גירושין אזרחי, הרי שהם יוכלו להתגרש בחו"ל וללא התערבות בית הדין הרבני.
  • נישואי זוגות בני אותו המין – נישואים של בני זוג מאותו המין אינם נכנסים תחת הגדרת "ספק נישואים" מבחינת ההלכה היהודית, כך שבני זוג אלו יוכלו להסדיר את הליך הגירושין באמצעות בית המשפט לענייני משפחה בהליך הנקרא התרת נישואין.
לשיחת ייעוץ דיסקרטית השאירו פרטים ונחזור בהקדם

 

גירושין אזרחיים – כיצד עו"ד לענייני משפחה יכול לסייע?

עו"ד לענייני משפחה הוא הכתובת שלכם בכל מקרה של גירושין, לרבות גירושין אזרחיים. באמצעות הניסיון והידע המקצועי, עורך הדין יבחן את כל האפשרויות העומדות בפניכם להסדרה פורמאלית ומהירה של הליך הגירושין, תוך שמירה וייצוג כלל האינטרסים שלכם בכל הסוגיות הנלוות לתהליך.

 

לסיכום

זוגות שבחרו (או נאלצו) להתחתן בהליך אזרחי ומעוניינים כעת להתגרש, עדיין יידרשו להסדיר את הליך הגירושין באמצעות בית הדין הרבני ולקבל "גט לחומרא", למעט מספר מקרים חריגים. בכדי להסדיר את הליך הגירושין בצורה המתאימה ביותר עבורכם, תוך שמירה על האינטרסים שלכם לאורך כל הדרך, אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם משרד עורכי דין נועה כהן איפרח.

תוכן עניינים
אולי יעניין אתכם גם...
תמונה של קו
לשיחת ייעוץ דיסקרטית השאירו פרטים ונחזור בהקדם
תמונה של קו
לשיחת ייעוץ ותיאום פגישה
Open chat
היי, הגעתם למשרד עו"ד נועה כהן איפרח, אנא השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם.