לוגו עורכת דין נועה כהן איפרח

אפוטרופסות וייפוי כוח מתמשך

תמונה של קו

באילו מקרים מגישים בקשה למינוי אפוטרופוס?

בקשה למינוי אפוטרופוס מוגשת לבית המשפט לענייני משפחה במקרים בהם אדם אינו יכול עוד לדאוג לענייניו או כאשר מדובר בקטין שהוריו נפטרו או כאשר עסקינן בקטין שהוריו אינם כשירים או לא מסוגלים למלא חובותיהם כלפיו. מקרים נפוצים בהם ממנים אפוטרופוס הם באנשים קשישים שאינם כשירים כתוצאה ממחלות זקנה או ממצב בריאותי אחר. ניתן להגיש בקשה למינוי אפוטרופוס גם לאנשים מעל גיל 18 שסובלים ממוגבלות פיזית או שכלית אשר מונעת מהם את היכולת לקבל החלטות בעצמם או לדאוג לעצמם.

 

באנר לעורכת דין נועה כהן איפרח

 

באילו עניינים יוכל האפוטרופוס לטפל?

בעניינים אישיים, בעניינים רפואיים ובעניינים רכושיים. אחד מהם או כולם בהתאם לבקשת המבקש ולפי צו המינוי שניתן. לבקשה למינוי אפוטרופוס יש לצרף בין היתר חוות דעת רופא המפרטת מצבו של האדם עבורו מתבקש המינוי. במסגרת חוות הדעת על הרופא לפרט האם האדם לו מבקשים למנות אפוטרופוס יכול לדאוג לענייניו, האם הוא מסוגל להביע עמדתו ביחס למינוי האפוטרופוס והאם יש ביכולתו להופיע בבית משפט.

 

האם יש לשלם אגרה בגין הגשת הבקשה?

בגין הגשת הבקשה יש לשלם אגרת בית משפט. במקרים מסוימים ניתן לבקש פטור מאגרה.

 

מינוי אפוטרופוס זמני

כאשר עולה צורך דחוף למינוי אפוטרופוס, למשל אך לא רק לצורך ביצוע פעולה רפואית דחופה, ניתן להגיש בקשה למינוי אפוטרופוס זמני עד לסיום בירור בקשה קבועה למינוי אפוטרופוס או עד אשר  כבר אין צורך בכך.

לשיחת ייעוץ דיסקרטית השאירו פרטים ונחזור בהקדם

 

תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות

תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות הביא עמו את הבשורה של עריכת ייפוי כוח מתמשך, לפיה, אדם מעל גיל 18 רשאי למנות לעצמו מיופה כוח בו הוא נותן אמון אשר יוכל בעתיד לקבל עבורו החלטות אם הוא לא יהיה מסוגל לעשות זאת בעצמו. רק אדם כשיר שמבין את משמעות ייפוי הכוח המתמשך יכול לערוך ייפוי כוח כאמור. במקרה של אדם שאינו כשיר ואינו מבין את משמעות ייפוי הכוח המתמשך יש להגיש בקשה למינוי אפוטרופוס.

 

יכולת הבחירה של הממנה

אחד מהיתרונות המשמעותיים של עריכת ייפוי כוח מתמשך הוא יכולת הבחירה של האדם שעבורו נערך ייפוי הכוח. בייפוי הכוח האדם (להלן : ייקרא "הממנה") יבחר באילו עניינים מיופה הכוח רשאי לפעול בשמו – בעניינים רכושיים, בעניינים אישיים, בעניינים רפואיים או בכלל העניינים המפורטים. ניתן לקבוע מיופה כוח אחד לעניינים רפואיים ואחר לעניינים רכושיים והכל בהתאם לרצונו של הממנה. ניתן למנות מספר מיופי כוח ולקבוע האם יפעלו יחד או לחוד וכן למנות מיופה כוח חליפי במקרה בו מיופה הכוח הנבחר לא יכול למלא את תפקידו. מיופה הכוח חייב להסכים להתמנות כמיופה כוח. לא רק שהממנה יכול לבחור את זהות מיופה הכוח הוא גם יכול לקבוע כיצד ינוהלו ענייניו ע"י מיופה הכוח באמצעות הנחיות מקדימות. בהנחיות המקדימות ניתן לקבוע הנחיות שונות בהתאם לצורך ולרצונך. למשל, אך לא רק, כיצד היית חפץ שינוהל רכושך, האם לסייע בעזרה כספית לבני משפחה ובאיזה היקף, זהות הרופא המטפל בך, יציאה למוסד סיעודי או הישארות בבית ועוד.

 

לדאוג היום לעתיד שלך

עריכת ייפוי כוח מתמשך מאפשרת לך היום לדאוג לעתיד שלך ולייתר את הצורך בפניה לבית משפט לצורך מינוי אפוטרופוס. בכך נחסך ליקירך הליך משפטי, כספים ובירוקרטיה הכרוכה במינוי אפוטרופוס, ולא פחות חשוב – אתה הוא זה שקובע את עתידך ולא בית המשפט.

 

מסמך הבעת רצון וייפוי כוח לפי חוק החולה הנוטה למות

במקביל לעריכת ייפוי כוח מתמשך מומלץ לבחון את הצורך במסמך הבעת רצון וייפוי כוח רפואי לפי חוק החולה הנוטה למות.

 

תוקף ייפוי הכוח

ייפוי הכוח יהיה בתוקף רק אם ייערך על פי ההנחיות ועל ידי עורך דין שהוכשר לכך ע"י האפוטרופוס הכללי ורק לאחר שהוגש לאפוטרופוס הכללי ונמצא תקין.

תוכן עניינים
אולי יעניין אתכם גם...
תמונה של קו
לשיחת ייעוץ דיסקרטית השאירו פרטים ונחזור בהקדם
תמונה של קו
לשיחת ייעוץ ותיאום פגישה
Open chat
היי, הגעתם למשרד עו"ד נועה כהן איפרח, אנא השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם.