לוגו עורכת דין נועה כהן איפרח

תביעת אבהות ורישום אבהות במשרד הפנים

תמונה של קו

מהי תביעת אבהות?

תביעת אבהות הינה תביעה הצהרתית, אשר נועדה לקבוע אם אדם מסוים הינו אביו של קטין מסוים. בישראל, כל ילד שנולד, מחויב ברישום ברשות האוכלוסין. במסגרת הרישום יש לציין גם את זהות הוריו של הילד. ככל ולא מצוין ברישום הילד שם האב, המשמעות בפועל היא שאין לילד אב ידוע באופן רשמי.

במקרים בהם לא נרשם שם האב במשרד הפנים שנה מיום הולדתו של הקטין, יש להגיש תביעת אבהות לבית משפט לענייני משפחה. במסגרת תביעה זו בית המשפט יורה לקטין ולאב לבצע בדיקת רקמות, כדי לוודא קרבתם הביולוגית. בהינתן כי תוצאות הבדיקה יאשרו את זהות האב, יינתן פסק דין בהתאם ויהיה ניתן לבצע רישום במשרד הפנים.

 

באנר לעורכת דין נועה כהן איפרח

 

מהי החשיבות של תביעת אבהות ורישום אבהות?

זהות האב, הכרה באבהות ורישום אבהות, הינן חשובות גם מבחינת החובות שהאב נושא כלפי הילד, וגם  מבחינת הזכויות שאבהותו  מקנה לו. כך למשל, תביעת אבהות  מקימה זכות וחובה לתשלום המזונות לקטין, שכן אם לא ידוע מיהו האב, אין ממי לתבוע את המזונות. כמו כן, לא יתאפשר לילד לרשת את אביו בבוא היום, אם לא קיים רישום שמוכיח את הקרבה ביניהם. רישום אבהות מקנה לאב זכות לראות את ילדו ולהיות מעורב בחייו.

 

מקרים שכיחים בהם נדרש לבצע בדיקה גנטית להוכחת האבהות

בין המקרים השכיחים הדורשים בדיקה גנטית לצורך הוכחת אבהות נמנים:

  • כאשר מדובר בזוג לא נשוי, שנולד להם ילד, והגבר לא נרשם כאבי הקטין לפני שמלאה לו שנה.
  • כאשר הגבר מטיל ספק באבהותו ומעוניין לקבל הוכחה ברורה שהוא אכן אבי הילד.
  • כאשר גבר מתכחש לאבהותו ולא מוכן להירשם כאבי הילד. במקרה כזה, האישה יכולה לפנות לבית המשפט בבקשה שיוציא פסק דין הצהרתי לגבי האבהות.
לשיחת ייעוץ דיסקרטית השאירו פרטים ונחזור בהקדם

 

חשש לממזרות ואיסור בדיקת אבהות ע"י בית המשפט?

במקרה בו עולה חשש לממזרות, בית המשפט ימנע את ביצועה של בדיקת אבהות, אלא אם יש בה כדי להציל חיים או למנוע נכות בלתי הפיכה. ההסבר לכך נעוץ בהשלכות הממזרות עפ"י דין תורה. מכיוון שבית המשפט מונחה קודם כל על ידי עקרון טובת הילד – כאשר יש חשש שהקטין יוכרז כממזר או שתוצאות בדיקת האבהות יכולות לפגוע בו בכל דרך, בית המשפט לא ייתן אישור לביצוע הבדיקה.

 

תביעת אבהות – ככה זה עובד

כאמור, רישום אבהות במשרד הפנים מחייב את בני הזוג לבצע בדיקה גנטית אשר תאמת את טענתו של האב שהוא אכן אבי הילד. גם כאשר שני ההורים מסכימים לבצע בדיקה כזאת, ניתן לבצעה רק באישור בית משפט, לאחר הגשת תביעת אבהות שכוללת בקשה מפורטת ומנומקת.

 

בשורה התחתונה

לצורך תביעת אבהות ורישום אבהות במשרד הפנים, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום, שילווה את המבקש/ת, יבהיר מהם זכויותיהם, וינמק את הבקשה בצורה המיטבית.

תוכן עניינים
לשיחת ייעוץ דיסקרטית השאירו פרטים ונחזור בהקדם
תמונה של קו
לשיחת ייעוץ ותיאום פגישה
Open chat
היי, הגעתם למשרד עו"ד נועה כהן איפרח, אנא השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם.