לוגו עורכת דין נועה כהן איפרח

מהו צו הורות פסיקתי?

תמונה של קו

צו הורות פסיקתי – מה זה בדיוק?

צו הורות פסיקתי הינו צו שיפוטי (לא מעוגן בחקיקה) אשר  נועד להסדיר הכרה בהורות של הורה אשר אינו ההורה הביולוגי של הילד. הצו ניתן על ידי בית המשפט לענייני משפחה ומדובר בצו  קבוע אשר לא ניתן לבטלו. הצו בא לכונן קשרי הורות בין בן/בת זוג של ההורה הביולוגי לבין הילד, וזאת ללא צורך בתהליך אימוץ.

כמו כן, צו ההורות הפסיקתי מסדיר את כל הזכויות והחובות שמוטלות על אותו הורה שאינו הורה ביולוגי לילד. הצו מעניק זכויות לגבי הקטין אך גם את החובה לדאוג לו ובכלל זאת חובה לתשלום דמי מזונות. הצו ניתן בתנאי שההורות נעשית בכוונה משותפת של בני/בנות הזוג ותוך תכנון של חייהם המשותפים.

 

באנר לעורכת דין נועה כהן איפרח

 

למי יש צורך בצו הורות פסיקתי?

צו הורות פסיקתי נועד לתת מענה לזוגות חד מיניים, המנהלים משק בית משותף, ומעוניינים להביא ילדים משותפים ולגדלם יחד. בהעדר חקיקה בנושא, צו זה שהינו תוצר משפטי,  מאפשר לזוגות חד מיניים המנהלים משק בית משותף, להביא ילדים ולזכות בהכרה וברישום כהורים הגם שלאחד מבני הזוג אין קשר גנטי לילד.

 

מהי חשיבותו של צו הורות פסיקתי?

צו הורות פסיקתי מהווה מסמך משפטי חשוב ומשמעותי מאוד בקביעת היציבות בחיי הילד. כאשר ברי כי הסדרת מעמדם של ההורים המגדלים את הילד והכרה בהם כהוריו עומדת בקנה אחד עם טובתו של הילד. במקרים של פרידת הורים או חלילה פטירת אחד ההורים, הצו מגן הן על הילד והן על ההורה שאינו ביולוגי, כאשר בהיעדר הוצאת צו הורות פסיקתי ההורה אינו יוכל להבטיח כי זכויותיו כהורה יישמרו במקרה של פרידה או פטירה.

לשיחת ייעוץ דיסקרטית השאירו פרטים ונחזור בהקדם

 

מהם הקריטריונים לזכאות לצו הורות פסיקתי?

הזכאות להוציא צו הורות פסיקתי תלויה במספר קריטריונים, בהם בני הזוג נדרשים לעמוד:

  • תושבות ישראלית – ההורה הביולוגי ובן/בת זוגו חייבים להיות תושבי המדינה.
  • גיל – בני הזוג חייבים להיות מעל גיל 18, ואחד מהם מתחת לגיל 54.
  • משך הקשר ואופיו – מערכת היחסים בין בני הזוג חייבת להיות בת 18 חודשים לפחות לפני הכניסה להריון, ועליה להתאפיין בקיום משק בית משותף. כאן המקום לציין כי צו הורות פסיקתי לא יינתן במקרה שהזוגיות החלה לאחר לידת הילד – במקרה כזה יידרשו הליכי אימוץ.
  • החלטה וכוונה משותפת להורות – על בני הזוג להוכיח כי החלטתם להביא ילד לעולם הינה משותפת. הוכחה זו מושגת על ידי עריכת הסכם מסודר בנושא.
  • העדר רישום פלילי – ההורה שאינו ביולוגי צריך להציג אישור לפיו אין כל רישום פלילי על שמו (בעיקר בכל הקשור לאלימות ומין).
  • במקרה של תרומת זרע – זו חייבת להיות אנונימית.

יש לשים לב כי ישנם מקרים חריגים בהם ניתן לקבל צו הורות פסיקתי גם כאשר לא מתקיימים במלואם חלק מתנאים מצטברים אלו.

 

מה כולל תהליך הוצאת צו הורות פסיקתי?

הצעד הראשון בהוצאת צו הורות פסיקתי הינו הגשת בקשה לבית המשפט לענייני משפחה. על מנת להבטיח שהבקשה תהיה מנוסחת בצורה המקצועית והמדויקת ביותר, וכדי למנוע עיכובים מיותרים – מומלץ לקבל ליווי של עו"ד לענייני משפחה לעריכת הבקשה ולהגשתה. ניתן להגיש את הבקשה 60 יום לפני מועד הלידה המשוער, ועד שנה ממועד הולדתו של התינוק. עם אישור הבקשה וקבלת פסק דין, ניתן לגשת לרשות האוכלוסין עם פסק הדין המקורי, ולבצע את רישום ההורה שאינו ביולוגי כהורה נוסף של הילד.

 

לסיכום

צו הורות פסיקתי הינו מסמך משפטי חשוב, המספק הכרה בהורות של בן זוג שאינו הורה ביולוגי של הילד. על מנת שתתקבל הבקשה למתן הצו יש לעמוד במספר קריטריונים. מומלץ להיעזר בעו"ד לענייני משפחה לעריכת הבקשה לצו הורות פסיקתי ולהגשתה לבית המשפט לענייני משפחה.

תוכן עניינים
לשיחת ייעוץ דיסקרטית השאירו פרטים ונחזור בהקדם
תמונה של קו
לשיחת ייעוץ ותיאום פגישה
Open chat
היי, הגעתם למשרד עו"ד נועה כהן איפרח, אנא השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם.