לוגו עורכת דין נועה כהן איפרח

איך מתבצעת חלוקת רכוש בין בני הזוג בגירושין?

תמונה של קו

מה זה חלוקת רכוש בגירושין?

אחת הנקודות המרכזיות בתהליך הגירושין הינה חלוקת הרכוש המשותף בין בני הזוג, שכן מטבע הדברים, לכל אחד מבני הזוג קיים אינטרס לקבל נתח גדול יותר מהרכוש.

חלוקת רכוש בגירושין מתבססת על שני מקורות משפטיים:

  • חזקת השיתוף – קובעת כי כל הנכסים שהצטברו במהלך חיי הזוגיות הינם משותפים, ללא התחשבות מיוחדת ברישום הבעלות הפורמלי על נכס ספציפי. חזקת השיתוף מתייחסת לזוגות שנישאו לפני תאריך 01.01.74 או ידועים בציבור.
  • חוק יחסי ממון – חוק יחסי ממון מתייחס לזוגות שנישאו משנת 1974 ואילך וכן לזוגות שנישאו בהליך אזרחי וקובע חלוקה שווה של נכסים שנצברו יחד בתקופת הזוגיות כברירת מחדל.

 

באנר לעורכת דין נועה כהן איפרח

 

כיצד מתבצע תהליך חלוקת רכוש בגירושין?

הליך חלוקת רכוש בגירושין הוא הליך משפטי לכל דבר ועניין. בשל כך, הוא יכול להתבצע באחת משתי הערכאות – בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. כדאי לדעת כי לבית הדין הרבני אין סמכות לדון בחלוקת הרכוש ככל שמדובר בתביעה העומדת בפני עצמה, אלא רק במקרים בהם חלוקת הרכוש היא סוגיה הכרוכה בתביעת הגירושין.

 

מהי ברירת המחדל של חלוקת רכוש בגירושין?

כעיקרון, ברירת המחדל של בית המשפט בעת חלוקת רכוש בגירושין היא חלוקה שווה של הרכוש, תהליך המוכר גם בשם "איזון משאבים". יחד עם זאת, ניתן למצוא מספר מקרים חריגים, בהם בית המשפט יחרוג מהסדר איזון המשאבים המקובל וזאת במקרים חריגים מאוד: אלימות, פער משמעותי בכושר ההשתכרות, הוכחה שאחד מבני הזוג ניסה להבריח רכוש, ועוד.

לשיחת ייעוץ דיסקרטית השאירו פרטים ונחזור בהקדם

 

חלוקת רכוש בגירושין – כך תימנעו מהליכים משפטיים מורכבים

תהליך הגירושין הוא תהליך מורכב ממילא, הן מבחינה רגשית והן מבחינה משפטית. באמצעות הסכם חיים משותפים או הסכם ממון, ניתן להסדיר את חלוקת הרכוש מבעוד מועד, ובכך להבטיח חלוקה מהירה וללא הליכים משפטיים סבוכים ומורכבים:

  • הסכם חיים משותפים – הסכם המיועד בעיקר לבני זוג המקיימים חיים משותפים אך לא נישאו, ובמסגרתו בני הזוג מעניקים הכרה משפטית לחייהם המשותפים ומתייחסים בין השאר גם לסוגיית הרכוש.
  • הסכם ממון – הסכם שנחתם לפני חיי הנישואין או במהלכם ואושר על ידי נוטריון או בית משפט לענייני משפחה, במסגרתו בני הזוג הסדירו מבעוד מועד את היחסים הכספיים ביניהם.

 

לסיכום

סוגיית חלוקת רכוש בגירושין היא הליך משפטי לכל דבר ועניין, שתוצאותיו יכולות להשפיע מהותית על נקודת ההתחלה של חיינו העתידיים לאחר הגירושין. בין אם ערכתם מבעוד מועד הסכם הנוגע להסדרת חלוקת הרכוש ובין אם לאו, הדרך המומלצת והבטוחה לשמור על האינטרסים שלכם בתהליך היא להיעזר בשירותיו של עו"ד מומחה בתחום. משרד עורכי דין נועה כהן איפרח ישמח לסייע משפטית בכל הקשור לחלוקת רכוש בגירושין ולהעניק שירות משפטי ברמה המקצועית ביותר.

תוכן עניינים
לשיחת ייעוץ דיסקרטית השאירו פרטים ונחזור בהקדם
תמונה של קו
לשיחת ייעוץ ותיאום פגישה
Open chat
היי, הגעתם למשרד עו"ד נועה כהן איפרח, אנא השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם.