לוגו עורכת דין נועה כהן איפרח

התרת נישואין אזרחיים

תמונה של קו

מהו הליך התרת נישואין אזרחיים?

הליך התרת נישואין אזרחיים הוא למעשה הליך מקביל לגירושין, אשר נועד לבני זוג שהינם בני דתות שונות. גירושין במדינת ישראל נעשים על פי הדין האישי של הצדדים, שהינו הדין הדתי שחל על בני הזוג. כלומר, בני זוג יהודים יתגרשו בהתאם לדין העברי, בני זוג נוצרים יתגרשו בהתאם לדין הנוצרי, מוסלמים בהתאם לדין המוסלמי וכו'.

הליך התרת נישואין אזרחיים נדרש במקרה בו בני הזוג המעוניינים להתגרש הינם מעורבים מבחינה דתית, כלומר שכל אחד מהם משתייך לדת אחרת, או שאחד מהם הינו במעמד של חסר דת. מבחינת החוק, התרת נישואין אזרחיים הינו הליך אזרחי ולא דתי, ובהתאם לכך הוא מתבצע על ידי פנייה לבית המשפט לענייני משפחה.

 

באנר לעורכת דין נועה כהן איפרח

 

מהם התנאים להתרת נישואין אזרחיים?

  • ראשית כל על הצדדים להוכיח זיקה לישראל . בהעדר זיקה לישראל לא מוסמך בית המשפט לעיני משפחה בישראל לברר את בקשתם.
  • בנוסף על בני הזוג להוכיח את דתם או היותם חסרי דת.
  • על בני הזוג להציג תמצית ממרשם האוכלוסין בישראל המעידה על השתייכותם הדתית או על היותם חסרי דת.

יש לשים לב כי אם אחד מבני הזוג משתייך לדת הנוצרית – הוא יידרש להציג גם מסמך המעיד על הטבלתו ולאיזה זרם  בנצרות הוא/היא משתייכ/ת. כמו כן, במקרים מסוימים מלבד תמצית מרשם האוכלוסין יידרשו ראיות נוספות ביחס לדתם של בני הזוג או ביחס להיותם חסרי דת. תצהירי קרובים או מסמכים נוספים המאמתים את דתם.

  • יחד עם הבקשה נדרשים הצדדים להגיש מסמכים נוספים, כגון תעודת נישואין, תצהיר נלווה לתביעה להתרת נישואין ועוד.
  • לאחר בחינת כלל המסמכים הרלוונטיים, יחליט בית המשפט האם בסמכותו להתיר את הנישואין או שהסמכות מסורה לבית דין דתי.
לשיחת ייעוץ דיסקרטית השאירו פרטים ונחזור בהקדם

 

מתי מתירים נישואין אזרחיים ואיך?

כאמור לעיל, בית משפט לא יטפל בהליך התרת נישואין אלא לאחר שבחן מול רשויות הדת הרלוונטית כי הסמכות היא לא לבית דין דתי אלא לבית המשפט. מדובר בתהליך שאורך בין מספר שבועות לחודשים וזאת כאשר מוגשת בהסכמת הצדדים, ואולם ככל וחסרים מסמכים או כאשר הבקשה אינה בהסכמה ההליך עשוי להתארך. בתום ההליכים וככל והסמכות היא לבית משפט לענייני משפחה, יינתן פסק דין המתיר את נישואי הצדדים. עם פסק הדין ניתן לפנות למשרד הפנים ולהירשם כגרושים.

 

לסיכום

הליך התרת נישואין אזרחיים הוא הליך בירוקרטי במסגרתו יש להגיש טפסים ולהמציא מסמכים רלוונטיים. לצד זאת, במקבל להתרת הנישואין יש להסדיר את הנושאים הנוספים הכרוכים בסיום קשר הנישואין בין הצדדים, חלוקת רכוש, זמני שהות עם הילדים ומזונות. לפיכך ולאור הבירוקרטיה הכרוכה בהתרת נישואי הצדדים, מומלץ להיות מלווה בעורך דין לענייני משפחה המתמחה בהתרות נישואין ויסייע לצדדים לנהל את ההליכים ביעילות ובמקצועיות וכן להסדיר את כלל הנושאים הכרוכים בגירושין.

תוכן עניינים
לשיחת ייעוץ דיסקרטית השאירו פרטים ונחזור בהקדם
תמונה של קו
לשיחת ייעוץ ותיאום פגישה
Open chat
היי, הגעתם למשרד עו"ד נועה כהן איפרח, אנא השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם.